O konferencji

Organizator:         agrofoto Logo nowe                                                                 Patronat merytoryczny:   iab_polska

Rolnik internauta – konsument jak każdy inny.

Nowoczesne technologie zmieniają obraz polskiej wsi. By poprawić efektywność swoich gospodarstw, rolnicy coraz chętniej korzystają z wiedzy dostępnej w Internecie. Zasoby sieciowe to dziś, także dla tej grupy konsumentów, podstawowe źródło łatwo i szybko dostępnych informacji – taki wniosek płynie z I Konferencji pt. „Rolnictwo Internetowe” zorganizowanej przez portal AgroFoto.pl

Konferencja odbyła się 4 grudnia br. w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele agencji badawczych oraz marketingowo-reklamowych specjalizujących się w komunikacji do rolników. Patronat merytoryczny nad konferencją objął Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Konferencję zorganizował największy portal rolniczy w Polsce – AgroFoto.pl. Jak zaznaczał podczas swojego wystąpienia, założyciel portalu, Jacek Skowroński, u podstaw powstania AgroFoto.pl leżała właśnie potrzeba odnajdywania niezbędnych informacji w Internecie. Jak widać, pomysł okazał się trafiony, bo dziś portal AgroFoto.pl  wyznacza standardy komunikacji z rolnikiem, podejmując jednocześnie nowe wyzwania, organizując konferencje takie jak ta.  „Nowoczesna komunikacja z rolnikiem nabiera coraz większego znaczenia dla firm z branży rolnej, ale również tych marek, które znane są z telewizyjnych reklam całej Polsce. Świadczy o tym sala wypełniona do ostatniego miejsca. Swoją obecnością zaszczyciło nas blisko 150 osób z ponad 100 firm. To ogromna nobilitacja, ale zarazem odpowiedzialność. W dużej mierze to na AgroFoto.pl jako liderze polskiego internetu rolnego spoczywa obowiązek umiejętnego budowania dialogu pomiędzy marką a konsumentem, jakim jest rolnik.” – powiedział Jacek Skowroński.

Rolnictwo internetowe

Badania pokazują, że blisko 70 proc. rolników ma dziś dostęp do Internetu i niemal wszyscy poszukują tam informacji. Czym jest, zatem rolnictwo internetowe? Wyjaśnia dr Aneta Uss-Lik z firmy Martin & Jacob – Rolnictwo internetowe jest przed wszystkim kreowane przez samych rolników-internautów, jest ich świadomym wyborem dotyczącym poszukiwania informacji, porad, czy wreszcie uznawania, kto jest ekspertem w danej dziedzinie. To rolnicy spośród siebie wybierają specjalistów, którym ufają, a portale, na których mogą się spotykać i wymieniać informacje stają się platformą ich komunikacji między sobą.

Rolnik internauta – rolnik konsument

Rolnik internauta to dziś przede wszystkim osoba dojrzała i dobrze wykształcona, z potencjałem ekonomicznym, korzystająca z produktów bankowych i ubezpieczeniowych, dla której Internet jest ważnym źródłem informacji także w kategoriach agrarnych. Jest to przy tym osoba decyzyjna w gospodarstwie, a więc cenna z punktu widzenia firm kierujących swe usługi i produkty do branży rolnej – wynika z badań przeprowadzonych na użytkownikach portalu AgroFoto.pl przez TNS Polska.

Internet – ważny kanał dotarcia

Z roku na rok, Internet zyskuje na znaczeniu także w branży rolnej. Coraz więcej firm komunikuje się z rolnikiem właśnie za pośrednictwem sieci. Pierwsza konferencja poświęcona temu zagadnieniu cieszyła się, zatem ogromnym zainteresowaniem. Zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej Konferencjom Marketingowym dla branży rolniczej.

Program

 • Prawdziwy obraz polskiego rolnictwa
  ROZPOCZĘCIE
  11.30 - 11.50
  Jacek Skowroński - Agrofoto.pl
  Jacek Skowroński - Z internetem związany od 1998 roku, z rolnictwem od zawsze. Absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od 2013 roku absolwent MBA na Franklin University. Pasjonat fotografii i nowych technologii. Założyciel serwisu Agrofoto.pl
 • Kim jest rolnik korzystający z Internetu? Profil rolnika internauty
  11:50 - 12:10
  Maciej Szpil - TNS Polska
  Maciej Szpil, Research Executive, z TNS od 2006, magister socjologii i politologii UŚ w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach satysfakcji oraz nowych produktów. Posiada doświadczenie w badaniach stron internetowych i rozwiązań IT. Piotr Chojnowski, Associate Director, z badaniami związany od 1997 roku. Prowadził lub współprowadził blisko tysiąc projektów badawczych. Brał udział w realizacji kilkudziesięciu projektów w sektorze Agri dotyczących m.in. wprowadzania nowych produktów, szacowania udziałów rynkowych oraz z zakresu badań marki i komunikacji. Rafał Neska, Associate Director, z TNS od 2002, absolwent socjologii UW i SGH. Ekspert w zakresie badań segmentacyjnych oraz badań dotyczących innowacji. Prowadził także wiele projektów dot. wizerunku marek, satysfakcji.
 • Standardy i dobre praktyki w komunikacji internetowej także z rolnikiem
  12 :10 - 12:30
  Szymon Kuc - Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska
  Szymon Kuc - koordynator ds. marketingu i PR w Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, współzałożyciel i prezes zarządu agencji marketingowej Autenta Sp. z o.o. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz studiów podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego.
 • Działania w sieci, korzyści w świecie realnym – model ROPO
  12:30 - 12:50
  Jacek Kwiatkowski - AdAgri
  Jacek Kwiatkowski – absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz słuchacz Szkoły Marketingu Interaktywnego przy SAR, specjalizujący się w projektowaniu komunikacji marketingowej. Pracuje w agencji reklamowej AdAgri dedykowanej do sektora rolnego, gdzie odpowiedzialny jest za obsługę międzynarodowych i polskich firm w zakresie planowania działań promocyjnych, wyboru kanałów dotarcia oraz niestandardowych form komunikacji z rolnikiem w Internecie. Pasjonat nowoczesnych technologii i muzyki gitarowej.
  12:50 - 13:15
  Przerwa kawowa
 • Rolnik w internecie – gdzie go szukać i jak zdobyć jego uwagę
  13:15 - 13:35
  Bartosz Majkowski - Goldbach Audience
  Bartosz Majkowski - ma wieloletnie doświadczenie w pracy w mediach i reklamie, pracując na stanowiskach związanych z doradztwem handlowym, budowaniem relacji z klientami oraz obsługą kampanii reklamowych. Wcześniej związany był m.in. z czasopismem „Media&Marketing Polska” oraz telewizją TVR. Od ponad dwóch lat współpracuje z branżą rolniczą, prowadząc aktywne wsparcie w zakresie stosowania innowacyjnych i skutecznych działań reklamowych.
 • Wiedza źródłem przewagi konkurencyjnej – badania w Internecie
  13:35 - 14:05
  Katarzyna Binert, Karolina Karaś - Gemius
  Karolina Karaś, jako Senior Key Account Manager w Gemius, odpowiada za kontakty z klientami z branży e-commerce. Specjalizuje się zarówno w badaniach site-centic, jak i user-centric. Katarzyna Binert jako Account Manager w Gemiusie zajmuje się pozyskiwaniem i obsługą reklamodawców z branży ubezpieczeniowej, finansowej, odzieżowej i technologicznej.
 • „Rolnictwo internetowe” oczami rolników
  14:05 - 14:45
  Aneta Uss-Lik Martin & Jacob
  Aneta Uss-Lik - Doktor nauk społecznych z dziedziny – socjologia, wyspecjalizowana w badaniach społeczności wiejskich, doświadczenie w kompleksowym prowadzeniu projektów ilościowych i jakościowych dla Banku BGŻ, Nutreco, Kubota, HELM. Opiekun projektu badawczego Agribus. Zajmowała się m.in. przygotowywaniem analiz rynkowych oraz wprowadzaniem nowego produktu na rynek dla jednej z firm rolniczych. Przeprowadzała segmentacje Klientów oraz analizę działań konkurencji, Odpowiedzialna za wprowadzenia internetowego projektu badawczego dedykowanego do branży rolnej.
  14:45 -
  Lunch

Lokalizacja